מיסים


כולנו משלמים מיסים שונים - מס הכנסה, מס ערך מוסף (מע"מ), מס בלו, מס שולי, ביטוח לאומי, מס בריאות, מכס, מס מקרקעין, מס שבח, מס יבוא וכו'...


כל אלה מגיעים לממשלה - ובתורה היא מספקת שירותים לאזרחים: בניית כבישים, תחבורה ציבורית, תשלומי פיצויים (למשל לנפגעי מלחמה), בתי ספר, משטרה, מכבי אש, כמו גם שירותי בריאות והגנה (צבא). חלק מהמיסים הופך להיות שכרם של עובדי מדינה.


האחריות לטיפול במיסים הממשלתיים היא של רשות המיסים - השייכת למשרד האוצר. רשות המיסים מטפלת בכל הקשור במיסים ממשלתיים.

תפקידה הוא לחלק את הכסף מחדש על מנת ליצור שיוויון חברתי, על ידי חלוקה מחדש של העושר (לצמצום פערים כלכליים) או ליצור התנהגות רצויה - למשל תחרות. מס יבוא נועד לעודד קניה מתוצרת מקומית. מיסים על סיגריות ומשקאות חריפים נועדו להפחית את השימוש בהם.

ישנם מיסים נוספים שאנו משלמים - מיסי עירייה למשל הכוללים ארנונה ומים למשל והם מגיעים לעירייה המקומית. העירייה אחראית על תשתיות העיר ופיתוחן - כבישים, רמזורים, פיתוח עירוני והקמת מבני חינוך (כמו ספריה או בתי ספר למשל).

מע"מ

הפירוש של מע"מ הוא "מס ערך מוסף", כיום (סוף 2017) אחוז המע"מ עומד על 17%. כלומר, אם מחיר מוצר כלשהו הוא 100 ש"ח, הקונה ישלם עליו 117 ש"ח. לא על כל המוצרים או השירותים צריך לשלם מע"מ, למשל עצמאים שהם עוסקים פטורים - למעשה הם פטורים מתשלום מע"מ, ולכן אין להם רשות לגבות אותו מלקוחותיהם. זהו מס אחיד שכולם משלמים והוא נייטרלי, בניגוד למס הכנסה למשל.

מס הכנסה

כל מי שיש לו הכנסה - חייב בתשלום מס הכנסה. עם זאת, ישנם החזרים שונים שמס הכנסה מעניק לאזרחים - למשל נקודות זיכוי (כמות הנקודות משתנה לפי מצב משפחתי). לכן, אם אתם מרוויחים מעט כסף (מחושב בצורה שנתית) ויש לכם נקודות זיכוי שמכסות את התשלומים למס הכנסה - ייתכן מצב שלא תצטרכו לשלם מס הכנסה. את המס גובים ישירות מתלוש השכר או שמשלמים אותו באופן עצמאי (מי שפתח עסק ואין לו תלוש שכר).

אחוז המס הזה תלוי ברווחים שלכם. אם הרווחתם מעט כסף, תשלמו מעט מס הכנסה (אם בכלל). וככל שתרוויחו יותר כסף תשלמו יותר אחוזים למס הכנסה. השינוי באחוז המס - יותר אחוזים ליותר הכנסה - נקרא מס פרוגרסיבי. כיום מדרגת המס הגבוהה ביותר היא 48%.

מס הכנסה מוגדר כמס מ"יגיעה אישית" - כלומר שצריך לעבוד בשביל הכסף הזה. לעומת זאת, לא תמיד יש לשלם אותו אם מדובר בהכנסות שלא מעבודה, כמו רווחים של מניות ודיבידנדים.


לעיתים, בעיקר במקרה שבו עובדים במספר עבודות במקביל, יש לבצע תיאום מס כדי שלא ינכו מס כפול ממשכורות שונות של אותו החודש.

ישנן הקלות רבות לאוכלוסיות שונות: לחיילים, לסטודנטים, עולים חדשים, תושבי פריפריה, נכים ועוד… אם אתם חושבים שישנה אפשרות שתקבלו הנחה במס - בידקו עם מדור השכר אצלכם בעבודה (או עם יועץ מס במקרה ואתם עצמאיים).

על חלק מהמיסים אפשר להזדכות - זה נקרא "החזר מס". עליכם לשמור קבלות שונות (כן, גם אם אתם שכירים) ותוכלו להזדכות עליהן בסוף השנה ולא לשלם חלק מהמיסים ואף אולי לקבל כסף בחזרה. גם תרומות לעמותות מוכרות מזכות בהחזרי מס. בכל אופן אני ממליץ להתייעץ עם יועץ מס בנושא הזה. החזר המס נעשה במס הכנסה ע"י הגשת דו"ח שנתי לפקיד שומה.

מי שאינו משלם מיסים, כלומר "עובד בשחור", נחשב בעיני החוק לעבריין בגין "העלמת מס"!

* הערה: נקודת זיכוי אחת שווה כיום לכ-215 ש"ח. לגברים תושבי ישראל מגיע אוטומטית 2.25 נק' זיכוי, ולנשים - 2.75. במצבים שונים כגון גירושים או ילדים - מגיעות יותר נקודות זיכוי.

** הערה 2: לנכים מגיעות הנחות נוספות כגון מס הכנסה, מס רכישה, ארנונה, מים, חשמל ועוד.

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי