בורסה - הסבר כללי

הבורסה היא מקום בו קונים ומוכרים מניות, איגרות חוב, אופציות וכדומה, ונקראת גם שוק מניות או שוק ההון.

יש מספר בורסות בעולם, למשל הנאסד"ק בארצות הברית או "הבורסה לניירות ערך" בישראל, והן מפוקחות על ידי רשות ניירות ערך ממשלתית של המדינה שבה הן פועלות.


מניה היא נייר ערך המהווה חלק מחברה מסוימת שהחברה מוכרת לציבור. על-ידי מכירה זו החברה יכולה לממן דברים רבים כמו פיתוח מוצרים חדשים, הקמת מפעלים וכדומה.

אדם שקנה מניות נקרא בעל מניות או משקיע, ויש לו חלק בבעלות החברה הכולל למשל זכות לדיבידנד או זכות הצבעה בחברה. ככל שיש לאדם יותר מניות בחברה - כך יש לו יותר שליטה בה.

דיבידנד הוא תשלום שמעבירה חברה מתוך הרווחים שלה (או העודפים שלה) אל בעלי המניות שלה. הוא משולם בדרך כלל בכסף אך לעיתים גם בנכסים כמו ציוד או מבנה.

אנשים יכולים לסחור במניות שלהם, ומי שמבצע את המסחר נקרא ברוקר או סוחר מניות או עמיל בורסה או עמיל ניירות ערך. רק ברוקרים יכולים למכור ולקנות מניות, וצריך רישיון מיוחד לעסוק בזה. הרישיון מאפשר להם למכור ולקנות מניות עבור הלקוחות שלהם, והם מקבלים עמלות עבור העסקאות שהם מבצעים עבורם.


מכיוון שאי אפשר לעקוב אחרי כל המניות של כל החברות בנפרד, אפשר למדוד את השוק באופן כללי - זאת על ידי הסתכלות על קבוצות של חברות גדולות מאוד שנקראות מדד או מדד המניות. המדד מנסה לייצג באופן כללי את השוק. למשל מדד הדאו-ג'ונס, שמחושב ממניות 30 החברות הגדולות בארצות הברית (למשל קוקה-קולה, אינטל, ג'נרל אלקטריק, וולט דיסני), או מדד "תל-אביב 125" המייצג את 125 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בישראל (למשל אלביט, בזק, בנק דיסקונט, רמי לוי, ביג מרכזי קניות).

בזמן המסחר בבורסה ערך המדד מחושב מדי 15 שניות!

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי