מיתון - מה זה בכלל ואיך זה משפיע עלינו?כלכלת מדינה היא כל הפעילויות של התושבים שקשורות למוצרים - ייצור, מכירה ורכישה. גם אנחנו משתתפים בפעילויות אלה בתור צרכנים - מכיוון שאנחנו קונים מוצרים ושירותים (מזון, ביגוד, בילויים וכו'...), ובתור יצרנים - מכיוון שאנחנו מייצרים את כל המוצרים הנ"ל או מספקים שירותים שונים.

אם נניח שמישהו מפוטר מהעבודה, אז כנראה שהוא יפחית את ההוצאות שלו (יקנה פחות מוצרים), כלומר יצרוך פחות. במקרה של אדם יחיד - זה לא מורגש במערכת הכלכלית, אבל אם הרבה אנשים מפוטרים בערך באותו הזמן - הצריכה עלולה לרדת עד לרמה שהיא גורמת לסגירת מקומות עבודה נוספים - מכיוון שאין למעסיקים די כסף לשלם משכורות לעובדים.

מה זה מיתון?

מיתון הוא מושג שנותנים לתקופה ארוכה של פעילות כלכלית מואטת המתוארת למעלה, שמביאה בד"כ לירידת מחירים, גדילה באבטלה וצמצום הייצור. אנשים קונים פחות ומייצרים פחות, ובאופן כללי - רמת החיים יורדת. מה קורה בתקופה הזאת?

לרוב - אנשים קונים פחות ומייצרים פחות. באופן כללי - רמת החיים יורדת, ולעיתים מובטלים נאלצים לקחת הלוואות או להשתמש בכספי חסכונות. זאת אחת הסיבות שמומלץ לחסוך כספים לתקופות קשות כאלה, שאי אפשר לנבא מתי יקרו ואיך ישפיעו על כל אחד מאיתנו. אם התקופה נמשכת הרבה זמן (והמצב ממשיך להידרדר) - היא נקראת שפל כלכלי. הארי טרומן - נשיא ארה"ב לשעבר הגדיר זאת כך: "אם השכן שלך מאבד את מקום עבודתו - זה מיתון, אם אתה מאבד את מקום עבודתך - זה שפל כלכלי."


למה זה קורה?

ישנן מספר סיבות למיתון, אלה אירועים שפוגעים בכלכלת המדינה, כמו אסונות טבע ומלחמות, וגם השקעות כושלות ('בועה כלכלית'), גידול בחוב הלאומי (כאשר המדינה חייבת כסף - לאזרחים או למדינות אחרות). גם תנודות במערכת הבנקים יכולות לגרום לכך (למשל הירידה במחירי הדיור בארה"ב בשנת 2008) ואפילו מיתון של מדינות אחרות יכול להשפיע על המדינה שלנו.

כמובן שזה מצב כלכלי לא רצוי, אבל המצב משתפר בסופו של דבר. כאשר אנשים מוציאים יותר כסף על צריכה - בתי עסק מעסיקים עוד אנשים כדי לעמוד בדרישות השוק. ושוב - הכלכלה אינה יכולה להתרחב לנצח ובשלב כלשהו המיתון יחזור.

אפשר להסתכל על הכלכלה בצורה כזאת שבאופן טבעי היא מתרחבת ומתכווצת, ואנחנו צריכים להתכונן לתקופה שבה היא תתכווץ מחדש. ישנה מחזוריות בעניין הזה וזה צפוי לקרות - רק שלא יודעים מתי בדיוק.


אז מה עושים?

למה שאנשים יוציאו כספים בתקופת מיתון?

הגברת הצריכה היא לא פתרון אולטימטיבי וישנם פתרונות נוספים, אבל בתקופה של מיתון - זה עשוי לגרום לבתי עסק להעסיק עובדים חדשים.

הממשלה לא יכולה לתת פתרון להכל אבל למשל - כדי למנוע מיתון - הממשלה משלמת דמי אבטלה. זהו מקור הכנסה זמני שמאפשר למובטלים להמשיך להוציא כסף.

פתרון אחר הוא הפחתת מיסים - דבר המאפשר העלאת משכורות וצריכה מתמשכת.

גם הפחתת שיעורי הריבית יועילו כאן - מכיוון שיהיה קל יותר לקחת הלוואה מהבנק.

עוד פתרון ממשלתי הוא יצירת מקומות עבודה שהמדינה צריכה - בניית תשתיות, תחבורה ועוד.

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי