חוזה אודיסאוס ועמידה בפיתויים

האודיסאה היווניות היא אחת מ-2 יצירותיו של הומרוס, המתארת את מסעו של אודיסאוס בדרכו הביתה ממלחמת טרויה. אחד הסיפורים ממסע זה מתאר את השייט של צוות הספינה ליד אי הסירנות ואיך הם הצליחו לעבור אותו בשלום.

הסיפור הזה רלוונטי לעולם המודרני שלנו וקשור לשליטה עצמית ולהתמודדות מול פיתויים.


הסירנות הן נימפות ים שחיו על אי מוקף סלעים וצוקים, שם הן שרו שירים. מלחים שחלפו ליד האי ושמעו את השירים האלה כיוונו את ספינותיהם אל האי - שם הן נטרפו, או שהיו קופצים מהספינה מהופנטים מהשירה - אל מותם.

אודיסאוס רצה לשמוע את שירת הסירנות, אך ידע שהוא עלול להתפתות ולהוביל את עצמו ואת אנשיו למוות. לכן - כדי למנוע סכנה לעצמו ציווה על המלחים שלו לקשור אותו לתורן הספינה כדי שלא יוכל להשתחרר ולקפוץ ממנה.

כדי להציל אותם ציווה עליהם למלא את אוזניהם בדונג (שעווה) כדי שהם לא יוכלו לשמוע את הסירנות בעצמם וגם כדי שלא יוכלו להקשיב לבקשותיו לשחרר אותו מהתורן, עד שאי הסירנות יעלם מהאופק.

כך זכה אודיסאוס לשמוע את הסירנות ולהישאר בחיים!

הוא ידע שהוא עשוי להתפתות לפעולות הרסניות ומנע מעצמו את האפשרות לבחור בהן!

גם כיום - כאשר אנחנו רוצים לבחור בבחירה הנכונה לנו לטווח הארוך - לעיתים קרובות נימנע ממנה מכיוון שהיא כרוכה באי נעימות בטווח הקצר. החדשות הטובות - עדיין אפשר להשתמש בחוכמתו של אודיסאוס.

בעולם שלנו ישנם הרבה פיתויים ולעיתים קשה לנו לעמוד בהם, אך בחלק מהמקרים נוכל להימנע מהדחף הבלתי נשלט מראש. ישנן הרבה דוגמאות לכך:

* לשים את הפלאפון בתיק או בתא המטען לפני נסיעה - למנוע שימוש בו בזמן הנהיגה.

* ללכת למכולת עם כסף מזומן בסכום קטן שנועד לקנות רק את מה שרוצים, ולא יותר (כנ"ל לגבי קניות בסופר - נסו לעשות אותם ללא כרטיס אשראי).

* גזירת כרטיס אשראי - על מנת שלא להשתמש בו לקניות מיותרות.

* לקנות דירה בקומה גבוה בבניין ללא מעלית - כדי לעלות במדרגות.

* להחנות את הרכב רחוק יותר - בשביל להפעיל את הגוף וללכת יותר.

כל אחד מהדוגמאות האלה נועדו להכריח אותנו לעשות משהו שאנחנו לא אוהבים עכשיו - אבל ישתלם לנו בעתיד.

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי