תכנון פיננסי לנשואים טרייםמזל טוב. מה עכשיו?

רוב הזוגות החדשים כמעט ואינם מדברים על נושא כלכלת המשפחה.

מכיוון שכסף מקיף כל אחד מאיתנו בחיי היומיום, ובמיוחד כאשר מנהלים חשבון משותף, חשוב מאוד ואף חייבים לדבר על כסף!

ריכזתי מספר עצות חשובות בנושא כלכלת משפחה, אבל הן מועילות גם ללא קשר ישיר לכסף:

לדבר

כל זוג ידגיש בפניכם כמה חשובה תקשורת בזוגיות, ואתם מוזמנים לשאול את כל הנשואים / הגרושים. אם אחד האישה לא יודעת מה גישת הבעל לכסף, או להיפך, עלולה להיווצר בעיה עם הזמן שעלולה ליצור וויכוחים קשים שלעיתים מגיעים לכדי גירושין. את השיחות האלה מומלץ לעשות עוד לפני החתונה אם אפשר - לשאול אחד את השניה מה התכנון שלהם לאחר החתונה? מה המטרה שלהם לעתיד הקרוב? איך הם רואים את עצמם עוד 3 שנים? רוצים ילדים? לפתוח עסק? התייעצו אחד עם השני (לפני התייעצות עם חברים או משפחה), דברו באהבה ובכבוד משותף. כמובן שלא מסתירים שום דבר אחד מהשני - זה בסיס גרוע ביותר לחיים משותפים, וכמעט תמיד נגמר בצורה מכוערת. בלי היכולת לקיים תקשורת פורה, הציפיות מבני הזוג הופכות לקרקע פורייה למאבקי כוחות וכמעט תמיד פוגעות במערכת היחסים.

תקציב בכל משפחה חשוב לבנות תקציב חודשי. את התקציב בונים ביחד ומחליטים החלטות משותפות בזמן הבניה. זה יכול להימשך שעה או שבוע - תלוי בבני הזוג, ושם גם מציבים מטרות לעתיד. כמובן שבתקציב הזה אין חריגות מההכנסה שלכם, ולא מוציאים יותר ממה שמכניסים. לאחר שמסיימים לבנות אותו - עושים מעקב חודשי (דייט כלכלי!) ורואים איפה עומדים: אם עמדתם בתקציב או לא? האם צריך לשנות משהו? להוסיף או להחסיר? מהניסיון שלי - תקציב כזה משתנה כל הזמן - ולוקח מספר חודשים עד שהוא מתקבע למשהו ש-2 בני הזוג מסכימים עליו.

היו מוכנים אחרי החתונה הגיע הזמן לחשוב על דברים חדשים כמו ביטוחי חיים, מה קורה אם מישהו מאבד עבודה, מה קורה אם מישהו הופך לחולה מאוד? חשוב לעדכן את המוטבים בקרנות הפנסיה וביטוחי החיים, ואף לחשוב על כתיבת צוואה והשארת הוראות רפואיות. בנוסף, לאחר שפתחתם חשבון בנק משותף, וודאו לגבי "סעיף אריכות ימים" שאומר שאם אחד מבני הזוג נפטר - בן הזוג השני לא יהיה מוגבל בחשבון הבנק עד לקבלת צו ירושה.

חיסכון מומלץ לפתוח איזה אפיק חסכוני לעתיד. אם יש לכם מטרות כמו הבאת ילדים לעולם, או קניית דירה, או טיול בחו"ל - זה הזמן להתכונן לכך. הכי מומלץ לפתוח תכנית שתפריש באופן קבוע בכל חודש סכום מסוים מהעו"ש לטובת החלומות שלכם. ואם אין לכם כרגע משהו מסוים - פתחו אותה בכל זאת - אני מבטיח לכם שתצטרכו את הכסף הזה בזמן כלשהו בעתיד :)

שימרו על ציפיות סבירות גם לאחר בניית התקציב הכלכלי עלולות להיות נפילות קטנות בדרך. כל עוד 2 בני הזוג תופסים את עצמם בידיים - אפשר להמשיך הלאה בכבוד. למדו לצחוק על הטעויות שלכם ושימרו על חוש הומור. כך תוכלו להגיע לנישואים מאוזנים ומאושרים.

אם שני בני הזוג לא מסתדרים עם כסף, לא עוקבים ומאבדים מוטיבציה לשמור עליו מתוכנן ומסודר, יש להתייעץ עם אנשי מקצוע בנושאים השונים: פנסיה, ביטוחים, משכנתא וכמובן לפנות אליי שאוכל להדריך אתכם במושגים השונים ולתת דחיפה בכיוון הנכון לפני שיהיה קשה לעשות שינוי.

לבסוף - טיפ שלא קשור לכלכלת המשפחה כסף הוא מקור לוויכוחים רבים וריבים עם בני זוג. אם אתם רבים - אל תשאלו את עצמכם למה אתם רבים - ישנן סיבות רבות ומגוונות. שאלו את עצמכם "מה המטרה שלי בויכוח הזה?" - כך תשנו את החשיבה שלכם בנוגע לסיבת הויכוח ותנסו להניב משהו חיובי מהעניין.


מזל טוב ובהצלחה

ערכה חינמית לניהול פיננסי | הצטרפו לקבוצת הטלגרם | לקבוצת הפייסבוק

יש לכם שאלות או הערות?

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי