כלכלת משפחה - הסבר כללי


כלכלת המשפחה עוסקת בניהול הכסף שלנו בצורה בסיסית, מכיוון שאנחנו חיים בעולם שבו כסף קשור להכל.


בשנים האחרונות הגענו למצב של תרבות צריכה בה אנחנו מרגישים שבלי מוצרים יחסר לנו משהו, והקלות של קבלת הלוואה (אשראי) הפכה למוגזמת, כמו גם האפשרות לפשוט רגל.

דוגמא לשינוי שחל הוא השינוי בחוק חדלות פרעון - היו צריכים לשבת ולחשוב מה לעשות ואיך להתמודד עם אנשים שפשטו את הרגל, בגלל שזה הפך להיות כל כך נוכח בחיינו ואצל הסובבים אותנו.


שליש מהמשפחות בארץ נמצאות באוברדרפט כי הם לא יודעים לנהל את חיי הכלכלה של המשפחה.

אוריינות פיננסית (הבנת מושגים בכלכלה) אמורה לתקן חלק מהבעיה, למשל -

אתם יודעים מה זה ריבית דריבית?

ידעתם שאשראי לא חייב להיות קשור לכרטיס אשראי?

שמעתם על המושג מקדם המרה?

מה ההבדל בין קופת גמל לביטוח מנהלים?

מה זה מאזן אקטוארי?

ידעתם שיש כמה סוגים של צוואות?

האם אתם מבינים כל מה שכתוב בתלוש השכר?

האחריות על הכסף שלנו נמצאת אצלנו - עלינו לדעת באיזה עולם אנחנו חיים ואיך להתמודד איתו, וכמובן שחייבים להכיר את המושגים שבו.


זה נהיה כל כך מסובך שיש כיום יועצים לכל דבר: פנסיה, השקעות, ביטוח, משכנתא וכדומה. כל אחד מהם אמור להיות מומחה בתחומו, וזה הופך לפחות ופחות משתלם ללמוד הכל לבד + לצבור ניסיון אישי.

אנחנו נאבקים כל הזמן בסביבה מלאת פיתויים.

הסביבה הקפיטליסטית פירושה מלחמה מתמשכת ביני – מי שמחזיק בארנק, בקשב, בבריאות ובזמן,

לבין כל אלה שרוצים אותם.

ההשפעות מחוסר למידה כלכלית הן בעיקר נפשיות: לחץ כלכלי, ריבים בין בני זוג, סכסוכים משפחתיים בגלל הלוואות וכדומה, ואלה יכולים להימנע אם נלמד את החומר ונכיר את המושגים (וכמובן נפעל בהתאם).


וזה לא אמור להיות מסובך: ההבדל בין 'רוצה' ל'צריך', איפה משתלם לקנות, איך לנהל משא ומתן מול ספקים ובנקים, האם לנהל דמי כיס לילדים, איך לבנות ולעקוב אחרי תקציב, כמה כסף צריך לשלם למוסדות המס ומה נותן לי ביטוח כלשהו. ללמוד מה הזכויות שלנו זה הצעד הראשון בדרך לקבל אותן, ותכנון לעתיד יתן לנו את המוטיבציה הדרושה לביצוע הפעולות הנכונות היום.


ככה הופכים לצרכנים נבונים, לוקחים שליטה על החיים, משפרים את איכות החיים שלנו ושל הסובבים אותנו, ומעבירים את הידע הזה לדור הבא. אני מאחל בהצלחה לכולנו ביצירת עולם משתלם.

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי