הסבר קצר על כרטיסי אשראיכולנו מכירים את הנוחות של כרטיס אשראי, ובפוסט הזה אסביר מדוע הוא כל כך נוח.

כיום ישנם מספר ספקי אשראי - הכוללים בתוכם בנקים, אך לאחרונה אושר חוק שמפריד את הבנקים מחברות כרטיסי האשראי שלהם (למשל, כרטיס האשראי לאומי קארד שייך לבנק לאומי) ותוך כ-4 שנים ההפרדה תיראה בפועל, ואז נראה הפרדה מלאה בין חברות כרטיסי האשראי לבנקים.

קניה בכרטיס אשראי דומה להלוואה קטנה שאנו לווים מחברת כרטיס האשראי שלנו. כמובן שישנה הגבלה על כמות כסף בכרטיס - והיא נקראת 'מסגרת אשראי'.

כאשר אנחנו מעבירים את כרטיס האשראי בחנות ('מגהצים') נשלחת בקשה לחברת האשראי לאשר את העסקה. ניתן גם לבקש אישור עסקה בצורה אחרת - ע"י הזנת מספר הכרטיס במערכת הסליקה. את מספר הכרטיס ניתן להזין גם למערכת סליקה וירטואלית - כלומר - לשלם עבור עסקה באינטרנט.

תהליך הבקשה נמשך מספר שניות ובד"כ העסקה מאושרת. ברגע הזה - ספק האשראי משלם עבור המוצר שקנינו.

כאשר מבצעים הזמנת כרטיס האשראי - קובעים תאריך קבוע בכל חודש שבו כל ההתחייבויות שלנו כלפי ספק האשראי ישולמו. כך למשל - ב-15 לחודש - ייגבו כל העסקאות שביצעתי במהלך החודש האחרון מחשבון העו"ש שבבנק.

ספק האשראי מחויב לשלוח דף חשבון (דף נייר או באופן וירטואלי למחשב) - שם מפורטות כל העסקאות שביצעתם במהלך החודש, והסכום הכולל של כולן - אותו אתם חייבים לחברת האשראי.


הבעיה נוצרת כאשר אנשים קונים מוצרים ללא הרף, לא שמים לב לסכום שעלול להצטבר, וכך הם מגיעים לסוף החודש עם התחייבויות שקשה לעמוד בהן. אז מגיעים כל מיני מצבים שבהם אנשים לא פותחים את דפי הפירוט של חברת האשראי, או שאינם מעיינים לעומק בכל פירוט ובכל שורה.

"פתרון" שמציעות חברות האשראי הוא להגדיל את מסגרת האשראי - אבל מכאן הבעיה רק תגדל ותגדל עד למסגרת החדשה.

בנקודה כלשהי - אנשים מגלים שהם חייבים עשרות אלפי שקלים ואף יותר לחברות האשראי, והם מגיעים לנקודה הזאת ללא יכולת מיקוח על תנאי 'ההלוואה' שהם נטלו.

אני תמיד אומר לתלמידים בסדנאות שלי, דבר שנראה לי בסיסי מאוד והגיוני לגמרי - לא להוציא יותר ממה שמכניסים.

קשה לראות את הכסף הזה מכיוון שהוא אינו מוחשי וכאן מדובר על שליטה עצמית - קודם כל קביעת סכום שאותו מוציאים כל חודש על מוצרים מסוימים, דבר שני - מעקב אחרי ההוצאות שלנו (לראות שאנחנו לא חורגים מהסכום שקבענו). בד"כ 2 הסעיפים האלה מספיקים כדי לא לחרוג מהתקציב, אבל הם לא קלים לביצוע!

הצטרפו לקבוצת הטלגרם


אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי