תקציב

רוב האנשים חושבים שלחסוך כסף כרוך בקושי רב - זה לא נכון ואפשר לחסוך די בקלות.


תקציב הוא תכנית כלכלית ומטרתו היא לעקוב אחרי הכסף שלנו, ובכך אנחנו מפתחים מודעות להתנהגות שלנו.


אני משתמש בקובץ google sheets ואני חושב שהוא נוח לעבודה. נוח כמו כרית, כמו מזרן רך אחרי יום קשה.


עיקר התקציב מורכב מהוצאות (קבועות, משתנות, בלת"מ), ועלינו לוודא שאנחנו מכניסים יותר כסף מאשר מוציאים.

התקציב בנוי מסעיפים שונים עבור כל הוצאה (אפשר לחלק קבוצות של סעיפים ללקטגוריות נוחות), והמלצה שתעזור לנו לחסוך היא להכניס סעיף של "חיסכון" מובנה כדי שסך ההוצאות שלנו יכילו גם חסכונות כלשהם. למה חוסכים? למטרות שלכם - טיול, רכב, דירה, מוצר יקר.

יש לכם כמה מטרות? תיצרו מספר סעיפי חיסכון.

אין לכם מטרה כלשהי? תתחילו לחסוך, היא תגיע בהמשך.

לא תגיע? יש לכם כסף לשעת חירום (התקלקל המקרר, טיפול שורש, החלפת רצועת טיימינג).


"אפשר לבזבז כסף - אחרי שהפקדנו לחיסכון"


אפשר לחלק את ההוצאות כך:

'הוצאות קשיחות' - כאלה שאין גמישות בהוצאה, למשל - דמי שכירות או חשבון חשמל.

'הוצאות משתנות' - הכוללות בד"כ הוצאות שאינן ידועות במדויק, כמו מסעדות או קניית תרופות.


האם הכנסות מכסות את כל ההוצאות? אם לא - אתם בגירעון (הוצאות > הכנסות).

מה עושים במקרה של גירעון? קל יותר לצמצם הוצאות קודם, אח"כ לנסות להגדיל הכנסות. אפשר לבדוק בדיוק כמה כסף אנחנו מוציאים בחודש לפי התקציב ולנסות לשפר דברים מסוימים (להכין אוכל בבית, ללכת פחות למסעדות).


עוד דרך לחסוך היא להתמקח על עמלות וריביות שאתם משלמים (לבנק באופן כללי או עבור הלוואה שלקחתם). אם יש לכם הלוואה ואתם יכולים לסגור אותה אבל חוששית מקנס, בדקו כמה תשלמו עבורו - עדיין יכול להיות שביחד עם הקנס אתם תשלמו פחות בסך הכל. מינוס בבנק (אוברדפרט) נחשב הלוואה לכל דבר. הלוואה גרועה.


הגדלת הכנסות - יש הרבה דרכים לזה: החלפת משרה, בקשת העלאה בשכר, עבודה צדדית, השקעות (כמו קרן השתלמות או קופת גמל להשקעה), החזרי מס (תבדקו מול יועץ מס שאתם סומכים עליו), איתור כספים אבודים (הר הכסף, הר הביטוח) וכדומה. היו יצירתיים.


ואיך יודעים אם חורגים מהתקציב? יש לרשום כל הוצאה שאתם עושים ברגע שאתם עושים אותה. קניתם בסופר - לרשום. יצאתם למסעדה ונתתם טיפ למלצר - לרשום. קניתם פנקס ועט כדי לרשום דברים - לרשום.

לבנות תקציב זו לא משימה פשוטה והיא יכולה להיארך מספר חודשים עד שהוא מתאזן, אבל תאמינו לי - זה שווה את זה לגמרי (וכשאני כותב "מאוזן" הכוונה היא שיש יותר הכנסות מהוצאות).

המצב הגרוע ביותר שעלולים להגיע אליו בגלל גירעון הוא פשיטת רגל הכרוכה בדרך כלל בכניסו נכסים, הוצאה לפועל חובות והלוואות, הסדר משפטי שיכול פמנוע מכם אפילו לצאת מהארץ, שלא לדבר על כך שלא יתנו לכם עוד הלוואות.

כלכלה נבונה פירושה שאפשר לעבור על סעיפי התקציב ולהחליט איפה אפשר לחסוך (ומתי) על מנת לא להגיע לגירעון חודשי, או לעבור גרעון כזה מוכנים מראש. לפעמים רואים כפל ביטוחי - משלמים כפול עבור אותו ביטוח בחברות שונות, לפעמים שמים לב שאפשר לעבור לחברה אחרת כדי לחסוך בהוצאות ה____ (השלימו את החסר).

העיקר כאן הוא לדעת להפריד בין עיקר לתפל, כלומר בין "רוצה" ל-"צריך". כשיודעים מה חשוב ומה לא, ומצליחים לעמוד בפיתויים שמקיפים אותנו - קל מאוד לעמוד בתקציב היעד שלנו.


אם אתם רוצים ללמוד עוד על ניהול כלכלי, היכנסו לכאן.


הערכה החינמית | יצירת קשר | פייסבוק | טלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי