איך פועלים בנקים


כולנו משתמשים בשירותי הבנקים על בסיס קבוע, אבל לא כולם מבינים את המושג הזה לעומק.

סוג החשבון הבסיסי והנפוץ הוא חשבון עו"ש (עובר ושב) - חשבון שאליו אתם יכולים להפקיד ולמשוך כספים. הבנק נחשב למקום בטוח יותר לשמירת כסף מאשר לשמור אותו בבית. גם לבנק יש בטחונות ואם למשל בנק פושט את הרגל - המדינה מתערבת ומחזירה ללקוחות הבנק את הכסף שלהם.


להפקדת כסף בבנק יכולים להיות יתרונות - אם אתם מפקידים את הכסף בחשבון חיסכון אתם עשויים לקבל עוד כסף מהריבית של תכנית החיסכון. זוהי למעשה הלוואה שאתם נותנים לבנק, והוא משלם לכם עבורה. כמובן שהבנק עצמו משתמש בכסף בתקופת הזו (שבה אתם לא יכולים למשוך את הכסף מהתכנית) ומשקיע את הכסף או מלווה אותו ללקוחות אחרים.

הבנק חייב להנפיק לכם כרטיס שאיתו תוכלו למשוך כספים, וזה לא חייב להיות כרטיס אשראי. לכרטיס יש שמות שונים , למשל "בנק-קט", והוא מאפשר לכם למשוך כספים רק מהכספומט שבסניף שלכם ולא מבנקים אחרים או ממכונות למשיכת כסף.

אפשר לשלם גם בשיקים - אלה הם שטרות התחייבות שאתם נותנים לאחרים, וכשהם יופקדו - הכסף יועבר מחשבון הבנק שלכם למוטב שרשום על השיק (השם של מי שנתתם לו את השיק).

במקרים שהם אין כיסוי לשיק - כלומר הסכום הרשום על השיק גבוה מהסכום הקיים בבנק, עלולים לשלם קנס בצורת עמלה. המצב הזה נקרא אוברדרפט (משיכת יתר) והוא מוסבר בפירוט כאן.


לכן - חשוב מאוד לעקוב אחר חשבון הבנק שלכם, לדעת כמה כסף נכנס וכמה יצא, ולעקוב אחר הוצאות ולחפש הפתעות (לעיתים יש כאלה) - ואז צריך לתקן אותן. אני מציע שתיכנסו לחשבון הבנק שלכם כ-3 פעמים בשבוע דרך אתר האינטרנט של הבנק - זה מאוד פשוט ונמשך זמן קצר ויכול לחסוך לכם הרבה כסף. הרגל כזה הוא מעולה למעקב אחר התקציב שלכם.

תוכניות חיסכון יכולות לשמש את התקציב שלכם להגשמת חלומותיכם. לתכניות כאלה אפשר להפקיד כסף באופן שוטף - פעם בחודש - ולפדות אותו רק בסיום התכנית - שיכולה להימשך בין כמה ימים לעשרות שנים. ההפקדה לתכנית כזאת באופן אוטומטי נקראת הוראת קבע.

צריך לזכור שהעניין עם הריבית פעול ל-2 כיוונים. כמו שאתם יכולים להרוויח מהפקדת כסף בתכנית חיסכון - כך אתם יכולים גם להפסיד אם אתם חייבים לבנק כסף. את החוב הזה (גודל החוב שאתם יכולים להיכנס אליו נקרא 'מסגרת אשראי') עליכם להחזיר לבנק, וכל זמן שאתם נמצאים בחוב תשלמו עליו ריבית (בד"כ גבוהה יותר מהריבית שתקבלו על הפקדת כספים לתכנית חיסכון). כנ"ל אם אתם לוקחים הלוואה מהבנק.

הצטרפו לקבוצת הטלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי