למה מומלץ להפריד חשבון עסקי מפרטי

פוסט לבעלי העסקים שבנינו, ובו אפרט בקצרה למה כדאי להקים חשבון בנק נפרד לעסק (AKA חשבון עסקי). אני כותב אל העוסקים הפטורים או המורשים בלבד (שלא חייבים לפתוח חשבון נפרד), בניגוד לחברה בע"מ שכן מחויבת להפריד כוחות ואינה יכולה להיות על שם אדם פרטי.

ואם לא ידעתם - אפשר שיהיו לכם כמה חשבונות בנקים נפרדים ואין בעיה עם זה.נתחיל ביתרונות

+ הפרדה מלאה (כן, זאת הסיבה הראשונה):

כאשר עושים הפרדה מלאה בין החשבון העסקי לפרטי, אפשר לדעת בדיוק כמה העסק מכניס ומוציא לבדו ובלי להתערבב עם החשבון הפרטי. למה זה טוב? בגלל שבדרך כלל בחשבון פרטי שמאוחד עם עסק שלא מרוויח לא רואים את את ההפסדים בעסק. בדרך כלל ההכנסות של בן/בת הזוג מכסים את החלק הזה.

אפשר לבצע מעקב מדויק אם עושים רישום יום-יומי של ההכנסות וההוצאות, אבל בגלל שרוב האנשים לא עושים את זה (ומי שכן עושה את זה יכול להתייחס לזה כטרחה רבה) ההמלצה היא להפריד חשבונות. גם בלי רישום כזה תוכלו לראות בקלות אם צריך לשנות משהו בניהול התקציב העסקי.


ההפרדה מאפשרת חישובים נוחים יותר ליועץ המס (או רואה החשבון) שלכם לחישוב המיסוי של העסק וההפקדות שעליכם לבצע לביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ ופנסיה.

לגבי המשכורת - מומלץ להעביר סכום קבוע בכל חודש מהחשבון העסקי לחשבון האישי (עדיף בהוראת קבע חודשית). כמה בדיוק? תלוי בהוצאות משק הבית (ויש שיגידו שזה עוזר למנוע חיכוכים בנושאים כלכליים בבית).


+ כרטיס אשראי:

זה למעשה חלק מההפרדה של הסעיף הקודם - אפשר להזמין כרטיס אשראי לעסק בלבד (פטור מעמלות כמובן), לבצע רכישות דרכו (ודרך החשבון העסקי) - מה שיהפוך את המעקב אחרי הוצאות העסק להרבה יותר קל. למה? בגלל שהפירוט המלא של כרטיס האשראי הוא הוצאות העסק בלבד, ולא צריך לברור את הוצאות העסק מתוך כרטיס האשראי המשותף לבית ולעסק.


"אני אף פעם לא מפסיד. או שאני מנצח, או שאני לומד"


+ מחלקה עסקית:

בכל בנק יש מחלקה עסקית. אם אתם מקבלים תשלומים ממשרדים ממשלתיים למשל, זה יגיע למחלקה העסקית של הבנק. הבעיה היא שיש הפרדה גדולה בין המחלקה העסקית לחשבונות הפרטיים, ואישורים או מכתבים למיניהם שמגיעים למחלקה העסקית עלולים ללכת לאיבוד ולא להגיע אליכם, למרות שזה לא בשליטתם או אשמתכם.


+ הטבות בנקאיות:

בנקים מתחרים על לקוחות עסקיים ומציעים הרבה תנאים והטבות:

הלוואות זולות, ליווי עסקי, אתרים מותאמים אישית במיוחד לעסקים, שוברי כרטיס אשראי, עסקאות ליסינג, שירותי יעוץ מחוץ לשעות העבודה, הטבות בעמלות ועוד. תוכלו לעשות השוואת הטבות באתר הזה.


* סיבה נוספת היא שהוצאות חשבון עסקי (עמלות לבנק למשל) מוכרות במלואן לצרכי מס, AKA הוצאה מוכרת.חסרונות


- אין הפרדת חבות משפטית לעוסקים פטורים ומורשים.

יש מצב שיתבעו אתכם.

באסה.

במקרה כזה יכולים לעקל לכם את חשבונות הבנק עד לבירור מלא (כלומר שאי אפשר לבצע שום פעולה!) - וזה יכול להימשך חודשים.

זה קורה וראיתי את זה בעצמי: יום אחד הכל עוצר ואתם לא יכולים לעשות כלום עם החשבון - כולל למשוך כסף או לשלם, ומכיוון שרוב האנשים רוצים להחזיר את החיים למסלול הרגיל כמה שיותר מהר, הם מוכנים לשלם את הכסף לתובע, גם אם העיקול לא מוצדק.

חשבונות בנק נפרדים לא פותרים את הבעיה כי עיקול כזה הוא לפי מספר תעודת זהות, ולא משנה כמה חשבונות יש לכם כל עוד הם על אותו מספר זהות.

אפשר לפתור את הבעיה על ידי הפרדה לחשבונות על שמכם ועל שם בן/בת הזוג, או להפוך לחברה בע"מ שנחשבת ישות משפטית בפני עצמה.
- זה עולה כסף.

עוד עמלות שעליכם לשלם בכל חודש כדי לתפעל את החשבון העסקי. עמלות של חשבון בנק עסקי יקרות יותר מחשבון בנק פרטי, ואם החלטת להפריד חשבונות אז אמליץ לכם לפתוח חשבון פרטי נוסף שישמש את העסק בלבד.

אבל כל מקרה תמיד אפשר להתמקח עם הבנקים על העמלות והתנאים של החשבון - תעשו סקר שווקים לפני כן ואולי תקבלו הטבה מוגבלת בזמן (למשל הטבה לשנה בלבד) או הטבה אחרת שיכולה להתאים לכם.

ואין בעיה לעבור לבנק אחר בכל זמן שיתאים לכם (קצת בירוקרטיה אבל שווה את הכסף).


לסיכום

אני ממליץ להפריד חשבונות, בעיקר כדי לעשות סדר בתקציב העסק.

למרות זאת, אם אתם מסודרים ועוקבים בדיוק אחרי הכסף שלכם - אין צורך בחשבון נוסף.
ערכה בחינם | יצירת קשר | פייסבוק | טלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי