מה למדתי מהספר 'אבא עשיר, אבא עני'

כמו בכל דבר, יש דברים טובים יותר ויש פחות. הספר לא הדהים אותי ברמות, אבל כן למדתי ממנו דבר או שניים - וזו בדיוק הסיבה שקראתי אותו.


נתחיל בדברים הפחות טובים, במה שלא נותן לי רוגע.

לספר קוראים 'אבא עשיר, אבא עני', אבל הסופר בקושי משתמש במושג 'אבא עני' בכתיבה שלו. במקום זה הוא כותב 'אבא משכיל' שזה ממש מעצבן כי הוא קושר השכלה לעוני.

חוץ מזה הוא מדבר כמו אהבל כשהוא כותב 'אבא עשיר לימד אותי...' או 'אבא משכיל אמר לי...' - מי מדבר ככה??


בהרבה מקומות הוא הזכיר לי את הספר 'מי הזיז את הגבינה שלי?' שהוא ספר מיותר לגמרי לדעתי, ואפשר לסכם אותו במילים 'תתרגלו לשינויים' - הרבה מלל שלא אומר כלום ופילוסופיה בגרוש.


בכל אופן, נחזור לדברים הטובים.


לחשוב יותר

אחד הדברים הראשונים שהוא כתב הוא לחשוב אחרת. במקום לומר לעצמכם "אני לא יכול להרשות את זה לעצמי" (שזה משפט סביר לחלוטין דרך אגב ואל תהססו להשתמש בו) עדיף לשאול "איך אוכל להרשות את זה לעצמי?".

השינוי המחשבתי הזה הוא מעניין כי הוא גורם לכם לחשוב על פתרונות אפשריים ועל פשרה או דרכים עקיפות להשיג את מה שאתם רוצים, במקום לסיים את המונולוג בראש ב"לא" וזהו.


"אם אתם רוצה להיות מקצוען - תחשוב כמו מקצוען"


אני אדם עשיר

כמו הציטוט שלמעלה (אני אוהב לצטט את אבא שלי!) כך גם בספר כתוב משהו דומה. שאלו את עצמכם "האם אדם עשיר היה עושה את זה?" לפני החלטות כלכליות כלשהן. יכול להיות שזה יעזור לכם לקבל את ההחלטה המשתלמת ביותר עבורכם.


החלטות והשפעותיהן

השינוי יקרה כאשר תחליטו שאתם מוכנים לשינוי. ההחלטה הזאת תשפיע ישירות על ההתנהגות שלכם ועל הפעולות שלכם כדי לבצע אותו. לפני ההחלטה - לא יקרה כלום.

יש לי חברים וביניהן אישה אחת שעובדת בחברת ביטוח. "איך בעבודה?" ייענה ב"לא משהו". אתם מבינים - נוח לה להישאר שם והיא לא מוכנה לשינוי - "ומה יהיה אם יפטרו אותך?" -"לא יודעת". אין רצון ואין תכנית ב'. במצב כזה אני לא יכול לעזור בשום דרך (למרות שאני ממש רוצה) כי היא לא מוכנה לשינוי.


הכסף שולט ברגשות שלכם

תשוקה ותאוות בצע גורמים למפולות כלכליות קשות. "ההנאה שכסף גורם היא קצרת ימים" וכל ההנאות שבחיים לא יספיקו כי תמיד רוצים עוד. הבעיה היא שאף אחד לא נמצא שם כדי לומר לכם להפסיק לבזבז כסף או אפילו לעזור לכם לזהות שההוצאות האלה רגשיות.


מצד שני, אל תתנו לפחד לשלוט ברגשות. אל תהפכו לעשירים ותפחדו לאבד את הכסף כל הזמן.

"תנהגו ברגשות שלכם כמשקיפים, ואל תגיבו להם" זה ציטוט מעניין. אמנם קשה לשלוט ברגשות, אבל זה לא בלתי אפשרי. אל תכנעו להם, למרות שהם תמיד יהיו שם.


"הסיבה שאנשים לא מרוויחים כסף היא שהכאב הכרוך בהפסדים גדול מהשמחה ברווחים".
נכסים מול התחייבויות

"אנשים עשירים רוכשים נכסים. העניים רוכשים התחייבויות". ומה זה נכס? מה שמכניס לכם כסף.

רכב למשל הוא לא נכס. דירה? רק אם אתם משכירים אותה, או מתכוונים למכור אותה לאחר שערכה יעלה.

לאורך הספר יש דיאגרמות שונות שמנסות לפשט מאזן נכסים: עמודה של הוצאות, עמודה של הכנסות, של התחייבויות ושל נכסים. העשירים מתמקדמים בעמודת הנכסים שלהם, בעוד כל האחרים מתמקדמים בעמודת ההכנסות שלהם.


מה שחסר בהשכלה הפיננסית של אנשים הוא לא איך להרוויח כסף, אלא איך להוציא אותו אחרי שמרוויחים אותו.


"שלמו קודם לעצמכם" - השקיעו, חסכו, למדו. רק לאחר מכן תוכלו ליישם את מה שלמדתם בעולם.


יועצים חיצוניים

"אדם אינטיליגנטי שוכר אנשים יותר אינטיליגנטיים ממנו".

זה בסדר אם אתם לא יודעים הכל, אני באופן אישי חושב שזה בלתי אפשרי. כן מומלץ לנסות ללמוד, לפחות מושגים בסיסיים ואת הסיבות לביצוע פעולות, אבל באופן כללי - היעזרו ביועצים שאתם סומכים עליהם, שיש להם ניסיון וידע. אל תחששו לשלם להם הרבה כסף, זה כנראה שווה את זה.

איך מוצאים אותם? זה כבר באחריותכם.


ועוד משהו, צריך להיות להם skin in the game, כלומר שהם משקיעים בעצמם במה שהם ממליצים לכם להשקיע בו. אחרת הם לא מאמינים במה שהם ממליצים לכם בעצמם ולא כדאי להקשיב להם. כמה נכסים יש להם באופן אישי? כמה אחוזי מס הם משלמים?


"אם אנשים הם מקצוענים, השירות שלהם שווה לכם כסף"


“Wealth consists not in having great possessions,

but in having few wants” - Epictetus


ללמוד, ללמוד וללמוד

אף אחד לא יגיע אליכם עם עגלה של זהב וישפוך אותו עליכם. זאת האחריות שלכם להכיר את החוקים, לדעת לעשות את החשבון הנכון, להבין במיסוי והנהלת חשבונות (לפחות את הבסיס, תוכלו לשכור אנשי מקצוע כפי שכתבתי מקודם) ולהשקיע במכשירי ההשקעה העומדים לפניכם. מהם? על אחריותכם לברר (אבל אני יכול לעזור: קרן השתלמות, קופת גמל להשקעה).


הוא מדבר על מס חברות, שהוא נמוך ממס המוטל על יחידים. זה אמנם נכון מעל לסכום הכנסות מסוים בשנה, אבל הרעיון נשאר כמו שהוא - אם לא תדעו שזה עשוי להשתלם לכם אז אתם עלולים לבזבז כספים מיותרים.

דוגמא נוספת היא שחברה משלמת קודם את ההוצאות שלה ורק לאחר מכם את המיסים על מה שנשאר, בניגוד ליחידים שמשלמים קודם את המיסים ואז מקבלים את מה שנשאר. אני לא יודע כמה זה תקף לארץ שלנו (הסופר מדבר על החוקים בחו"ל), אבל תוכלו לברר את זה מול יועץ מס או רואה חשבון.

אז תשקיעו בעצמכם, "השקיעו בחינוך הפיננסי שלכם יותר מאשר במניות או בנדל"ן. ככל שאתם פיקחים יותר כך משתפרים הסיכויים שלכם לגבור על הסיכונים" (תוכלו לקרוא את מה שכתבתי על עוקץ בהשקעות).


השכלה כלכלית היא שילוב של חשבונאות, השקעוות, שיווק ומשפטים. ושוב - עדיף לדעת מעט על הרבה מאשר ההיפך (כלומר לא להקדיש את כל חייכם ללימוד מיומנות שיש לה ערך רק בענף אחד).


אפשר ללמוד מכולם, גם מחברים שיש להם קשיים כספיים - תבדקו מה הם לא עושים ותיישמו את זה אצלכם.


רוצים להשקיע? "אם יש עסקה גדולה בעמוד הראשון, זה בדרך כלל מאוחר מדי".


עושים משהו שלא עובד? חפשו משהו חדש לעשות. בטוח שיש מישהו שכבר מצליח לעשות את מה שאתם רוצים לעשות. חפשו אותם, למדו מהם, הזמינו אותם לארוחת צהריים. נשמע פשוט אבל זה לא - לדעת מה אתם רוצים, וללמוד לעשות את זה.


יש לכם כוח, גם כקונה בודד וגם בקבוצה. התקשרו לכמה חברים, התייעצו איתם, בנו כוח קניה שיעזור לכם כקבוצה.אם יש לכם רשמים משלכם, אתם מוזמנים להשאיר תגובות.

יש לכם שאלות? כנסו לפורום.לקריאה נוספת:

קרן השתלמות | קופת גמל להשקעה | עוקץ בהשקעות


בחינם | יצירת קשר | פייסבוק | טלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי