איך לצאת מחובות

מכיוון שרוב המשפחות בארץ נמצאות במינוס בבנק, הגיע הזמן לומר - אפשר לצאת מזה. לגמרי.

הנה כמה דרכים לצמצם את החובות שלכם, את התלות באחרים, להפסיק לשלם כסף מיותר ולהתחיל לחסוך לדברים החשובים.

תסתכלו על עצמכם

לחיות בחובות הפך להיות דבר קל, מקבלים הלוואות בקלות לכל מטרה שרוצים, גם אם היא לא מקדמת אותנו מי-יודע-מה. אבל חובות הופכים אתכם לפגיעים יותר ומהווים נטל מעיק ומציק.


אז קודם כל, להפסיק לקחת הלוואות, להפסיק לקנות בכמויות גדולות, להתחיל לעקוב אחרי הכסף - לאן הוא הולך וכמה?


אפשר להתסכל בדפי החשבון של הבנק, בפירוט כרטיס האשראי, לקבל תעודת זהות בנקאית מפורטת, להסתכל בהר הכסף והר הביטוח. העיקר למפות את המצב הנוכחי ולדעת איפה אתם עומדים.


אני מזהיר - זה השלב הכי קשה! קשה כמו ביצה קשה, כמו הקשה של הלחם.

אבל הוא קריטי למי שרוצה לשנות את המצב הכלכלי שלו. אה כן, וזה לוקח זמן: כמה ימים במקרה הקצר, כמה שבועות במקרה הארוך. ואני אומר לכם - זה שווה את זה.


יש לכם חובות? למי וכמה?

אחרי שיש לכם את המצב הנוכחי ואתם יודעים כמה כסף יש לכם ואיפה, וכמובן מידע על החובות שלכם, תוכלו לייצר סדר עדיפויות ולשלם עבור החובות הריבית הגבוהה ביותר ואחר כך לשלם את החובות האחרים לפי הריבית.


חוב לחבר שונה מחוב לבנק, וארנונה צריך לשלם מהר יחסית. אם אתם פרסתם קניות בסופר לתשלומים - הפסיקו עם זה ושלמו בכל שבוע לפי תקציב (ולא לעבור אותו). יש לכם שיקים שנתתם?

כל אלה נחשבים לחובות ואפשר לסגור חלק מהם בקלות יחסית.

"להלוות לכסף לחברים זו דרך נפלאה לאבד כסף וחברים"

החלפת חוב יקר בחוב זול

על חובות משלמים כסף שנקרא ריבית. ריבית גבוהה - משלמים יותר כסף עבור ההלוואה. נסו להחליף חובות עם ריבית גבוהה בחובות עם ריבית נמוכה. ככה מחיר הכסף יהיה זול יותר. האם אפשר ללוות מבני משפחה? האם אפשר לקחת הלוואה על חשבון קרן השתלמות או קופת גמל להשקעה? הלוואות כאלה יכולות להיות זולות יותר (ריבית נמוכה יותר) מאשר הלוואה מהבנק.


אם מקצרים את תקופת ההחזר, יכולים לקבל ריבית טובה יותר. ככל שתחזירו חוב לאורך זמן גדול יותר, תשלמו יותר.


לפעמים אפשר אפילו לאחד כמה הלוואות להלוואה יחידה בתנאים טובים.


תתחילו להחזיר כסף

בדרך כלל אין בעיה של הכנסה, אלא רק של הוצאות גבוהות. במקרה כזה, כשעוקבים אחרי ההוצאות ומצמצמים איפה שאפשר, יהיה כסף פנוי לכיסוי ההוצאות תוך חודש אחד. במקרים אחרים צריך להגדיל הכנסות (שעות נוספות, משרה נוספת, בקשת העלאה בשכר וכדומה). בכל מקרה, כאשר מתעדים את ההוצאות (תפתחו קבוצת ווצאפ משפחתית שבה כל אחד כותב כמה כסף הוא הוציא ועל מה) קל לגלות איפה אפשר לחסוך יותר.


לתעד גם הוצאות קבועות, כמו למשל דמי כרטיס אשראי או עמלות בבנק. דרך אגב, אפשר לבטל אותם בקלות

(ביטול דמי כרטיס, ביטול עמלות בנק).

ואם אתם חייבים לשלם עמלות לבנק, תוכלו להוזיל אותן על ידי "מסלול עמלות": ישנם 2 מסלולי עמלות בבנקים - בסיסי ומורחב. כדאי לברר ולהשוות בין הבנקים על מנת לחסוך כסף שיכול להצטבר לכמה מאות שקלים בשנה.

לחצו כאן למחשבון מסלולי עמלות, מטעם בנק ישראל.


"כל המרבה להמעיט - הרי זה משובח"


לפעמים ישנם חסכונות במקביל לחובות. הבעיה היא שעל החסכונות מרוויחים פחות ריבית מאשר הריבית שמשלמים עבור החובות. לכן - בדקו האם משתלם לכם להחזיק חסכונות במקביל לחובות, ואם לא אז אפשר לחשוב על משיכת הכסף מתוכניות החיסכון לטובת כיסוי החובות.


זהו, אין יותר חובות

כמובן שזה יכול להימשך כמה חודשים או כמה שנים, אבל לאחר שתסיימו לשלם את חובותיכם תוכלו לחזור ולחסוך כסף למטרות אחרות - טיול בחו"ל, רכב חדש, הוצאות לא מתוכננות והגדלת הכסף על ידי השקעות.


מוטיבציה

חופש כלכלי לעשות מה שאתם רוצים. הרבה אנשים רוצים להיות עשירים יותר, אבל בו-זמנית הם חוששים מכל ההקשרים השליליים שיש להם:

"אם הם עשירים סימן שהם רימו, גנבו או ניצלו אחרים"

"אני אעבוד כל כך קשה שלא יהיה לי זמן ליהנות מהכסף"

"עד שארוויח מספיק כסף אהיה זקן ולא אוכל ליהנות ממנו"

"אני לא חכם מספיק כדי להרוויח הרבה כסף"

"אם ארוויח מספיק כסף לא יהיה לי זמן לבלות עם המשפחה"

"יותר כסף אומר שאשלם יותר מיסים"

"אם ארוויח הרבה כנראה שלא אהיה רוחני מספיק"


צאו מרגשות האשמה האלה שתוקעות אתכם במקום ומונעות מכם להתקדם כלכלית. אם לא תהפכו את הכסף למשהו שצריך ללמוד אותו - תישארו במקום שאתם נמצאים בו בכל יום.

"תירוצים נשמעים הכי טוב למי שאומר אותם"

צרו אסטרטגיה מפורטת לגבי הדרך שבה תשיגו את מה שאתם רוצים: איך יוצרים יותר כסף? איך לנהל כסף על ידי השקעות? תחלקו את הידע שלכם עם אחרים, שגם חברים שלכם יוכלו ליהנות מזה.


איך? בררו מי מצליח בעיניכם ועשו מה שהם עושים. פגשו אותם, שאלו אותם, למדו את ההרגלים שלהם והפכו את הכסף לחבר שלכם ולא למעביד שלכם. עשו זאת בעקביות, כמו שאחרים עושים עבור עצמם. זה מתחיל בצעדים קטנים שחוזרים על עצמם שוב ושוב, כלומר לפתח הרגלים חיוביים.

למה בכלל מגיעים לאוברדרפט

- לא עוקבים: אם אתם חוסכים אבל לא יודעים כמה, איך תדעו אם זה מספיק? רשמו הכל או שמרו קבלו.

- לא מתכננים קדימה: כשאין מטרות ברורות קל לאבד את הכסף. מה אתם רוצים להשיג? אם תחסכו 100 ש"ח בחודש - תוך כמה זמן תגיעו למטרה הזאת? ואם תחסכו 200 ש"ח או יותר?

- "אבל אני רוצה": מותר לכם לבלות וליהנות מהחיים. אממה? זה צריך להיות מתוכנן ולא ספונטני.


- ערכה חינמית לניהול פיננסי

- הצטרפו לקבוצת הטלגרם

- לקבוצת הפייסבוק

- יש לכם עצות משלכם? אשמח לשמוע

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי