צעדים כלליים לשיפור כלכלי

כללי אבל כלכלי - מה אפשר לעשות כדי לשפר את מצב הרוח הכספי של הבית:

נתחיל בסדר, בסדר?

סדר פיזי (או דיגיטלי) בניירת הכלכלית הוא חצי מהפתרון! אני אישית מעדיף לסדר את כל המסמכים בקלסרים - אני אולד סקול ואוהב לראות את הכל מול העיניים, אבל כמובן שאפשר לעשות הכל בצורה דיגיטלית: לבקש לקבל חשבוניות, קבלות, תדפיסים וכדומה, הכל במייל. תכלס, אפשר גם לשלב בין פיזי לדיגיטלי, תעשו מה שנוח לכם.


למה סדר כל כך חשוב לנו? מכיוון שהוא נותן לכם שליטה על המצב הכלכלי שלכם, תוכלו לדעת מה קורה בדיוק, איפה ומתי. אז אם אין לכם סדר - תעשו, זה אמנם תהליך שיכול להימשך מספר ימים, אבל בסופו תדעו בדיוק על מה אתם משלמים, ולאן הכסף הולך בכל חודש. תהיו מדויקים, בלי בלאגן, ומכאן תוכלו לסלול את הדרך לעתיד ולמטרות שלהם (או לשנות מה שאתם רוצים, כי פתאום גיליתם שאתם משלמים יותר מדי).


לא יודעים איך לעשות סדר בניירת? דברו איתי


מצב משפחתי

אין כמו מצב משפחתי. זה הכי כיף כי כל אחד נמצא במצב כלשהו :) בקיצור, מה שאני אומר זה שצריך לעדכן את מדור השכר בעבודה בכל שינוי במצב המשפחתי שלכם, כי זה בדרך כלל שווה עוד כסף. נולדו לכם ילדים? התגרשתם? סיימתם לימודים? כל אלה שינויים שיכולים להשפיע על נקודות הזיכוי שמגיעות לכם ממס הכנסה, וככל שתקבלו יותר נקודות תשלמו פחות מיסים (כל נקודה שווה בערך 218 ש"ח). אם היה שינוי במצב המשפחתי שלכם אך לא עידכנתם את מדור השכר - עשו זאת ובקשו את ההטבה באופן רטרואקטיבי (כלומר שישלמו לכם על התקופה שלא הודעתם על השינוי).


"כסף יכול להיות עוזר טוב, אבל הוא מנהל גרוע"


תרבות צריכה

אם לא שמתם לב - אנחנו חיים בתרבות צריכה. מה זה אומר? שהחיים שלנו סובבים מסביב לצריכה וקניות. קונים בארץ, קונים בחו"ל, לוקחים הלוואות, רואים ושומעים פרסומות כל הזמן, יש דילים זולים לכל מקום וכולם מדברים על שלום (והמחיר שלו).


פרסומות בטלוויזיה - נלחמות על תשומת הלב שלכם (קולות חזקים, תמונה שמתחלפת במהירות, הכמות הבלתי נגמרת שלהן). חוץ מזה הן די צעקניות לא? אני אישית חושב שהמשפט המתאים פה הוא 'דברי חכמים - בנחת נשמעים' ואני לא מרגיש בנחת כשיש פרסומות.


תרגיל נחמד שאני עושה הוא לבדוק לאיזה קהל יעד פונה כל פרסומת. צעירים ששותים ונהנהים מהחיים? ארוחה משפחתית בשולחן האוכל? נשים צבעוניות רוקדות בחנות איפור?


ואל לנו לשכוח את עניין ה"טירגוט", כלומר המעקב המתמיד אחריכם: איפה הייתם, מה עשיתם, בני כמה אתם, מה קניתם, על מה דיברתם, על מה הקלקתם באינטרנט (אפילו לייק שעשיתם) ועוד ועוד ועוד, וזה אומר שאפשר לדעת בדיוק מה אתם אוהבים ומה לא, ולכן אפשר להציע לכם פרסומות בהתאם לתחומי העניין שלכם.


גם אם לחצתם על מודעה מסוימת ולא קניתם כלום, זה נרשם ואפשר להציע לכם את המוצר שוב ושוב (רימרקטינג).

היו חכמים וקנו בצורה נבונה, בלי קשר לפרסומות.

חינוך

דברו עם כולם על הכל. תשאלו, תתעניינו, תספרו! הכל כדי שכולנו נלמד לחיות נכון יותר עם הכסף שלנו.

שיתוף דברו עם אנשים על המצב הכלכלי, השוו חברות וספקים, הגדילו את הידע שלכם והפכו לצרכנים נבונים. מעבר לכך, ככל שתדברו עם יותר אנשים, כך תגדילו את יכולת הקניה שלכם כקבוצה. למדו אחרים מה שאתם יודעים על מנת שגם החברים שלכם יהיו במצב כלכלי טוב כמוכם.


העבירו את הידע שלכם הלאה, גם לילדים שלכם. הרי במילא הם יגדלו לעולם שעוסק בכסף ללא הפסקה, חשוב שהם ידעו איך לנהל אותו. אל תסתירו מהם, אלא שתפו אותם. בדרך כלל הם משתפים פעולה (תלוי באיזה גיל) ועוזרים למשפחה לצאת לחופש כלכלי בעזרת וויתורים למען המאמץ המשפחתי. מה הערך של כסף בעיניהם? כמה קשה צריך לעבוד כדי להרוויח אותו? איך הוא משפיע עלינו במישור הנפשי והפיזי? תנו להם לנהל כסף משלהם (דמי כיס) ואל תשלימו להם פערים - כי זה לא יקרה בחיים האמיתיים. תנו להם להיכשל בקטנה, וללמוד מזה, עדיף עכשיו מאשר אחר כך. למדו אותם לחסוך ולהיות אחראים לעצמם (ואם אפשר, גם לאחרים).


חינוך כולל בתוכו סדר עדיפויות - מה ההבדל בין "צריך" ל"רוצה", מה חשוב יותר כרגע, מה כסף לא יכול לקנות, ותכנון יעדים לעתיד, כמו גם תכנון להוצאות בלתי צפויות.


"אתה לא אשם אם נולדת עני, אבל אתה כן אשם אם תמות עני"


יש לך שקל להגיע לבאר שבע?

אל תמעיטו בערכו של הכסף הקטן, הוא יכול לגדול ולגדול.

כוס קפה ביום יכולה להפוך לטיול בחו"ל פעם בשנה, הוצאה קטנה יחסית של 20 ש"ח בחודש יכולה להפוך לארוחה זוגית מוקשעת פעם בשנה. שימו לב לכל הוצאה שלכם - קטנה כגדולה, ושימו לב ליחסיות של הדברים: חיסכון של 2500 ש"ח בשנה זה המון כסף, נכון? אז מה זה משנה אם חסכנו במסעדות או קנינו רכב זול יותר? בד"כ אנשים מאבדים את הפרופורציות כאשר מדובר על הוצאות של סכומים גדולים.זמן

נצלו את הזמן שלכם היטב, נסו להפוך את התחביבים להכנסה צדדית, היפטרו מגורמים מבזבזי זמן, כמו טלוויזיה למשל (וזה גם יחסוך לכם כסף). בהתחלה אולי לא תדעו לנצל את הזמן כמו שצריך, אבל אני סומך עליכם שתהיו יצירתיים, וכשתתחילו לעשות את מה שאתם באמת אוהבים תראו שהזמן שלכם לא מספיק.
יש לכם עצות משלכם? אשמח לשמוע מה דעתכם באופן אישי או בקבוצת הטלגרם לעצמאים.

- ערכה חינמית לניהול פיננסי

- לקבוצת הטלגרם

- לקבוצת הפייסבוק

- יש לכם שאלות או הערות? דברו איתי

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי