השקעות - הלוואות חברתיות

בשנים האחרונות צצות חברות שמאפשרות להעניק או לקבל הלוואה ממספר רב של אנשים פרטיים, ולא ממוסד יחיד כמו בנק, בית השקעות או חברת אשראי. אלה נקראות הלוואות חברתיות או peer to peer (ובקיצור p2p).

החברות האלה מקשרות בין אנשים שרוצים לקחת הלוואה (לווים), לבין מי שרוצה להעניק אותה (מלווים). כמובן שהלווים צריכים לשלם עמלה עבור ההלוואה, גם למלווים וגם לפלטפורמה שמאפשרת את הקישור ביניהם.


אין קשר בין לווה למלווה, ולמעשה הכל נעשה דרך הפלטפורמה (הדיגיטלית), ובלי צורך להיפגש עם הלווה או הלווים.


למעשה כל מה שצריך לעשות הוא להירשם לאתר המתאים לכם, לאשר את התקנון שלהם (וחשוב לקרוא אותו לעומק) ולבקש או לתת הלוואה. התהליך הוא די פשוט בסך הכל.


דירוג אשראי

אם אתם מלווים, אתם רוצים להיות בטוחים שהכסף שאתם נותנים כהלוואה יחזור אליכם בסוף התהליך, ושלא יהיה מצב שמי שלוקח את ההלוואה יברח עם הכסף. בשביל זה יצרו החברות השונות 'דירוג אשראי' משלהן, ובעזרתו הן קובעות את יכולת ההחזר של כל לווה.


דירוג אשראי גבוה = לווה איכותי עם יכולת החזר טובה. ההלוואה פחות מסוכנת והריבית עליה תהיה נמוכה.

דירוג אשראי נמוך = סיכון גבוה, ריבית גבוהה.


ואיך קובעים את הדירוג? על פי קריטריונים כמו שכר, השכלה, מצב משפחתי,

וכדאי לציין שלאחרונה נפתחה מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל, וייתכן שגם היא תשפיע על דירוג האשראי בפלטפורמות או על האופן שבו הן מדרגות כל לקוח.


אם אתם משקיעים - בכל חברה יש אפשרויות שונות: הלוואה לאדם יחיד, למספר אנשים, לעסקים, ואפשר לבחור גם על פי דירוג האשראי שיש אצלם (דירוג אשראי נמוך = סיכון גדול + רווח גדול).


למה זה יכול להשתלם? בגלל שהוצאות התפעול של הפלטפורמות זולות יותר מאשר של גופים פיננסיים מוסדיים.

"משקיע שיש לו את כל התשובות לא מבין אפילו את כל השאלות"

מתי כדאי להשקיע בהלוואות p2p? בעיקר כשהאפשרויות האחרות לא מתאימות, כלומר שהריבית במשק נמוכה, אבל גם סלידה מבנקים יכולה להוות תמריץ. נזילות הכסף טובה ובדרך כלל מציעים לכם את כספכם חזרה עד שבועיים מיום הבקשה. הפעילות היא אינטרנטית בלבד ואין צורך בהגעה לשום מקום.


תקופת ההלוואה משתנה ויכולה להגיע עד 5 שנים, גודל ההלוואה מגיע עד 50,000 ש"ח, והריבית שמקבלים נעה בין 4% לבין 8%. אם לוויתם כסף, תוכלו לסגור את ההלוואה בקלות ובמהירות יחסית וללא קנסות.


יתרונות

  • תשואה גבוהה יותר ממוסדות אחרים.

  • אפשר לתת הלוואה ללווים בעלי דירוג גבוה בלבד.

  • פיזור סיכונים: אפשר לתת הלוואה אחת להרבה אנשים שונים.

  • בכל פלטופורמה יש קרן ביטחון ו/או חשבון נאמנות למקרה שלווה כלשהו לא יחזיר את ההלוואה, וכל ההוצאות המשפטיות וגביית החובות - עליהם.

  • רשות שוק ההון מפקחת על פעילות הפלטפורמות האלה (החל משנת 2017).


חסרונות

  • סיכון גדול - ההלוואה נעשית לאנשים זרים. גם אם הפלטפורמה יודעת מה דירוג האשראי שלהם, אתם לא.

  • אי אפשר לדעת מי לווה את הכסף שלכם, ולכן אי אפשר לדעת אם דירוג האשראי שהחברה יצרה לו בעצמה מוצדק או מה הדירוג שלו במאגר נתוני האשראי.

  • צריך לשלם מס רווח הון עבור הרווחים.תוכלו לקרוא עוד באתר משרד האוצר.


ועכשיו - שמות הפטלפורמות בארץ:

בלנדר, טריא, B2B, מיטב דש הלוואת (eLoan), ביזלנד, קרדיטפלייס.


לסיכום, חשוב להכיר את כל אפשרויות ההשקעה הקיימות בשוק, אבל באופן אישי אני חושב שיש השקעות טובות יותר (כמו קרן השתלמות, קופת גמל להשקעה, או שימוש בתיקון 190).אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי