חיילים משוחררים? אלה ההטבות שמגיעות לכם

משרד הביטחון וביטוח לאומי מעניקים 3 הטבות משמעותיות לחיילים משוחררים:

- מענק שחרור

- פיקדון אישי

- מענק עבודה מועדפת


מענק שחרור

מענק השחרור מוענק לכל מי ששירת לפחות 12 חודשים, והוא כסף שמועבר אליכם ישירות לחשבון הבנק, תוך 60 ימים מהשחרור.

תוכלו לעשות בכסף הזה מה שתרצו, ללא הגבלות, וגובה המענק משתנה לפי משך השירות וסוג השירות: לוחמים, תומכי לחימה, וכל השאר.


למשל, מי שמשרת במשך 24 חודשים יוכל לקבל בין 9,000 ש"ח לבין 13,000 ש"ח (תלוי בסוג השירות). לפירוט מלא היכנסו לאתר משרד הביטחון.

בנוסף, תוכלו לבדוק מה סכום המענק המדויק ומידע אישי נוסף באיזור האישי, כמובן שצריך להירשם אליו לפני שתוכלו לבדוק. ההרשמה כאן.

​לא רוצים להירשם? תוכלו לקבל הערכה של המענק שמגיע לכם בעזרת מחשבון מענק שחרור.


הכסף מועבר ישירות לחשבון הבנק שבו השתמשתם במהלך השירות, כך שמומלץ להשאיר את החשבון הזה פעיל עד לקבלת המענק. אם הכסף לא הועבר אליכם תוך 60 ימים, תוכלו לברר מול קצין פניות הציבור.


"יום יבוא והשמש תזרח ואני אהיה אזרח"

פיקדון אישי

הפיקדון האישי הוא כסף שנועד לעזור לכם באזרחות, הוא לא מגיע ישירות לחשבון הבנק שלכם אלא עובר ישירות ממשרד הביטחון לספק השירות, דרך כל אחד מסניפי בנק הפועלים או בחלק מסניפי בנק לאומי (גם אם יש לכם חשבון אישי בבנק אחר), על ידי טופס בקשה למשיכת כספי פיקדון אישי.


גם סכום הפיקדון האישי משתנה לפי משך וסוג השירות הצבאי, הוא מיועד ל-5 מטרות מוגדרות מראש, ולכל מטרה יש לצרף את המסמכים הרלוונטיים עבורה:

1. לימודים / הכשרה מקצועית:

תוכלו לשלם למוסדות שהוכרו על ידי משרדי הממשלה עבור לימודים. בזמן ההרשמה ללימודים תקבלו שובר ממוסד הלימודים, ואותו צריך להציג באחד מסניפי בנק הפועלים. הכסף יעבור ישירות מהבנק למוסד הלימודים. במקרה שנשרתם מהלימודים - לא תקבלו את הכסף בחזרה.

המוסדות המוכרים למימוש הפיקדון, בהם תמצאו מוסדות לימודים אקדמיים כמו מכללות ואוניברסיטאות, פסיכומטרי והשלמת בגרויות, הכשרות למאמני כושר, מדריכי צלילה, מדריכי טיולים, סיעוד, אבטחה, עיצוב גרפי ועוד.


2. לימודי נהיגה:

אפשר ללמוד נהיגה בכל בתי הספר לנהיגה שמוכרים במשרד התחבורה. הכסף יעבור ישירות לבית הספר לנהיגה, כנגד הצגת חשבונית מס עבור שיעורים שעשיתם ולא שילמתם עליהם עדיין. אם תשלמו עליהם ותקבלו קבלה (קבלה שונה מחשבונית מס) אז לא תוכלו לקבל החזר מהפיקדון, ולכן חשוב לברר אם בית-הספר לנהיגה מאפשר את הנוהל הזה.


3. הקמת עסק:

תוכלו להשתמש בכספי הפיקדון אם החלטתם לאחר השחרור להקים עסק, חברה בע"מ, או להצטרף לשותפות. להדרכה להקמת עסק לחצו כאן.


4. נישואים:

רק למי שמתחתן לאחר סיום השירות. במקרה הזה הכסף יעבור ישירות אליכם, בתנאי שתציגו את המסמכים הרצויים כפי שמבקשים בטופס הבקשה למשיכת כספי פיקדון אישי.


5. דיור:

אם אתם רוצים לקנות דירת מגורים לאחר סיום השירות תוכלו להשתמש בכספי הפיקדון האישי למטרה זו. כל הכסף יעבור לקבלן או למוכר הדירה - בתנאי שהכסף יעבור ישירות אליו. גם כאן צריך לצרף מסמכים לטופס הבקשה.

"לחופש אין מחיר, אבל יש תאריך"

את כספי הפיקדון האישי אפשר למשוך תוך 14 יום מסיום שירות החובה, והוא זמין לתקופת זמן מוגבלת.

מי שהשתחרר אחרי 12.07.2010

תקופת הזכאות לפיקדון האישי היא למשך 10 שנים מסיום השירות הצבאי:

5 השנים הראשונות: אפשר להשתמש בכסף למטרות שכתובות למעלה.

5 השנים הבאות: הכסף אמור לעבור אליכם ישירות לחשבון הבנק. אם השתמשתם בחלק ממנו - אז יעבור אליכם העודף שנשאר.

אם לא קיבלתם את הכסף (כי עברתם בנק למשל), תוכלו לברר פרטים נוספים כאן.


חשוב להקפיד ולמשוך את הכסף שלכם, מכיוון שאם לא תקפידו על זה - לאחר 10 שנים העודף שנשאר בפיקדון ימחק ולא תוכלו לקבל את הכסף הזה. כיום זה קל לעשות התראה לעוד 5 שנים - אז תעשו.


מי שהשתחרר לפני 12.07.2010

תקופת הזכאות הייתה 7 שנים, ואם לא משכתם את כספי הפיקדון - היתרה נמחקה ולא תוכלו לקבל אותה.

יוצא מהכלל - פיקדון 2000: מי ששירת בין שנת 1992 לשנת 2000 ולא פדה את יתרת הפיקדון הצבאי שלו, יוכל לבדוק אם מגיע לו כסף באיזור האישי של אתר משרד הביטחון.מענק עבודה מועדפת

מוענק למי שעבד במשך 6 חודשים מלאים (לא חייבים להיות רצופים) בעבודה נדרשת (=מועדפת) כפי שהיא מוגדרת באתר ביטוח לאומי. לחצו כאן כדי לראות את פירוט הדוגמאות לסוגי העבודה שנחשבים לעבודה מועדפת. סכום המענק הוא 9,695 ש"ח (נכון ל-2019) והוא בנוסף לשכר שתקבלו בעבודה עצמה.


את המענק מקבלים בדרך כלל תוך שבועיים מרגע שביטוח לאומי מקבלים את הטפסים.

אפשר לברר פרטים נוספים באתר ביטוח לאומי או במספר הטלפון שלהם: 6050* .

לפירוט נוסף באתר כל זכות.


מה עוד?

המדינה ממשיכה לפנק, ונותנת הטבה לחיילים משוחררים בצורת נקודות זיכוי ממס הכנסה. כל נקודת זיכוי שווה כ-216 ש"ח, וככל שתהיו זכאים ליותר נקודות - כך תשלמו פחות מס. כמה נקודות מגיעות לכם? תלוי באורך השירות שלכם. למשך כמה זמן ההטבה הזאת? 36 חודשים מיום השחרור.


ודבר אחרון

משרד הביטחון מעניק מלגת "ממדים ללימודים" שמעניקה סיוע אקדמי לחיילים משוחררים. לחצו כאן לקריאה נוספת ובדיקת זכאות.


משוחררים.ערכה חינמית | יצירת קשר | פייסבוק | טלגרם

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי