אבטחת מידע באינטרנט - VPN

באחד האמשים חבר סיפר לי על אבטחת מידע באינטרנט, והפתיע כשאמר שאפשר לפרוץ למחשב שלכם אם גולשים דרך WiFi ציבורי? "אז מה עושים?" שאלתי אותו והוא סיפר לי על VPN.

חיבור האיטרנט שלכם משדר באופן תמידי את כתובת ה-IP שלכם, וכך ניתן לעקוב אחריכם בצורה מקוונת. החיבור משאיר שובל של מידע שנקרא metadata שנאסף על ידי ספק האינטרנט שלכם.

תוכלו להיכנס לאתר הזה ולבדוק מהו ה-IP שלכם ומה המיקום שלכם, או לבצע בדיקת DNS באתר הזה.


שירות VPN מספק הגנה לפרטים האישיים שלכם בזמן הגלישה: כמו כתובת IP, מיקום בעולם, פרטי אשראי שאתם מזינים באתרים, סיסמאות ושפת משתמש. הוא מגן על הפרטים האישיים שלכם, וכמובן גם על הכסף שלכם (על הסיסמא לבנק למשל), ואין צורך בתחזוקה כלשהי.


זוהי למעשה רשת פרטית וירטואלית שמפעילים ומכבים בלחיצת כפתור, והיא מסתירה פרטים חשובים בפני אנשים שרוצים לפרוץ למחשב שלכם ולגנוב מידע כמו ברשתות ציבוריות.


חיבור WiFi מהיר בחינם? נשמע כיף אבל שימו לב שזוהי הזדמנות להאקרים לבצע פעולות פישינג. זה קורה בשדות תעופה או במסעדות למשל. המידע עובר לרשת האלחוטית ואפשר ליירט אותו ולהעתיק את הנתונים למחשב אחר. בכל מקרה לא מומלץ להזין פרטים אישיים כמו שם משתמש וסיסמא לחשבון בנק, אשראי, או פרופיל אישי בחיבור לרשת WiFi ציבורית.

" ידע זה כוח, רק אם משתמשים בו"

הדבר הכי חשוב שצריך לדעת לגבי VPN:

הוא מאבטח את הגלישה שלכם כדי להבטיח שכל המידע שאתם שולחים ומקבלים - מוצפן ומאובטח.

ההבדל בין שירות VPN למצב 'גלישה-בסתר' הוא שמצב גלישה-בסתר לא מסתיר את פעילות המשתמשים מהאתרים השונים אלא ממשתמשים נוספים באותו המחשב, אבל כן אפשר לעקוב אחר הפעילות שלכם והתוכן שחיפשתם בכלי מעקב של בארגונים מסוימים, באתרים מסוימים והוא גלוי גם לספקית האינטרנט. מצב גלישה-בסתר לא משאיר "שאריות": ההיסטוריה לא נשמרת ואין הורדת קבצי 'עוגיות', אבל החיבור אינו מאובטח וכתובת ה-IP כן חשופה.

לכל ספק VPN יש שרתים בכל העולם, ואתם יכולים לבחור באיזה מהם אתם רוצים להשתמש. כך שתוכלו 'להיות' באיטליה אם תרצו, ולראות את התכנים שמוגבלים לארץ הזו בלבד.


שימושים בשירות VPN


1. מניעת האטת חיבור אינטרנט:

לפעמים ספק האינטרנט מנסה להאט חיבור כדי להשתמש בפחות רוחב פס, כך שכשאתם רואים סרט או משחקים אונליין - יש מצב שהוא יטען את המידע בצורה איטית יותר. VPN מצפין את המידע שלכם כך שספק האינטרנט לא יוכל לראות ולשלוט ברוחב הפס שלכם.


2. כניסה לכל אתר בעולם:

ישנן מדינות שמגבילות את התוכן שלהם כך שלא יוכלו לראות אותו במדינה אחרות, מטעמי צנזורה, זכויות יוצרים, הסכמים בין מדינות או איסור אחר. VPN יכול לעקוף את ההגבלות הגיאוגרפיות האלה על ידי שינוי וירטואלי של המיקום שלכם. כך תוכלו לצפות בתכנים כמו Hulu למשל.


3. הימנעות מאפליית מחירים בהזמנת כרטיסי טיסה, מלון, והשכרת רכב:

שירות VPN יוכל לעזור לכם להזמין חופשה זולה יותר בחו"ל, על ידי הסתרת כתובת ה-IP שלכם, מינוף מטבע מקומי, וללא קבלת קבצי עוגיות. בגדול - קבצי עוגיות (קוקיז) הם קבצים שאתרים מעבירים למחשב שלכם, וכך בעלי האתרים יכולים לדעת שכבר ביקרתם בהם, ולשנות את המחירים בהתאם. הטריק הוא לגלוש לאתר שלהם ממדינה שבה המחירים זולים יותר, ובכל מקרה הם לא יוכלו לשנות את המחירים על פי מספר הביקורים שלכם באתר.

ישנן חנויות שמבצעות אפלית מחירים על בסיס המיקום שלכם, כך שלאותו מוצר יכולים להיות מחירים שונים בארצות שונות. איך הם יודעים מאיזה ארץ אתם? לפי כתובת ה-IP ממנה אתם גולשים. בעזרת VPN תוכלו לשלוט בכתובת שלכם.

ראשית תמחקו את קבצי העוגיות שלכם (זה יגרום לאתרים שביקרתם בהם "לשכוח" שהייתם אצלם), לאחר מכן הפעילו VPN ובחרו את הארץ שתרצו שהם יראו ובדקו אם יש מחירים שונים לארצות שונות.


4. אבטחת מידע ברשתות ציבוריות:

בדרך כלל רשתות WiFi ציבוריות אינן מאובטחות כך שניתן ליירט מידע לא מאובטח בקלות, במיוחד אם נכנסים לאתרי קניות, מזינים פרטים אישיים כמו פרטי אשראי וסיסמאות, העברות כספיות וכדומה. VPN מצפין את המידע הזה כך שלא יהיה חשוף לכל האקר חובבן. תוכלו לגלוש ברוגע בכל נמל תעופה, בית קפה או מסעדה, רכבת, מלון ועוד.


5. אבטחת מידע כללית:

בשיחות וידאו או אודיו (VoIP), במיוחד אם אתם נמצאים בחו"ל. תוכלו להצפין את המידע כך שלא יוכלו לצפות בו.ישנן מספר חברות שמספקות שירותי VPN והן נבדלות זו מזו בשירותים ובפרוטוקולים שלהם (הרבה ראשי תיבות באנגלית כמו: SSL, PPTP, IPSec, L2TP).


אז אחרי שביררתי מה זה אומר, חיפשתי ובדקתי וגיליתי את חברת NordVPN שהייתה הכי משתלמת מבחינת האיכות והמחיר - 3 דולר לחודש, והם מתאימים לכל הפלטפורמות ומערכות ההפעלה: ווינדוס, אנדרואיד, מק, iOS, עם תוספים לדפדפני כרום ופיירפוקס.

אני מרגיש רגוע כשהמידע האישי שלי מוגן באינטרנט, עבורי המחיר לגמרי שווה את השקט הנפשי הזה.


לחצו כדי להגיע ל-NordVPN. תוכלו לבדוק אם הIP שלכם מאובטח באתר הזה.


שמרו על עצמכם ועל המידע שלכם.


תוכן נוסף:

תוסף למחיקת ההיסטוריה בפייסבוק | incognito mode

ערכה חינמית לניהול פיננסי | הצטרפו לקבוצת הטלגרם | לקבוצת הפייסבוק

יש לכם שאלות או הערות?

אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי