מהי ריבית פיגורים?ריבית פיגורים היא מעין 'קנס' שנותנים למי שלא שילם את חובותיו בזמן.

בד"כ מדובר על אנשים שלקחו הלוואה כלשהי (גם משכנתא נכנסת בהגדרה זו), התחייבו לשלם עליה, ואיחרו בהעברת הכספים. מקרה נוסף הוא כאשר ישנו פיגור בתשלומים שנקבעו ע"י צו בית משפט. לכן, ריבית זו גבוהה יותר מהריבית על הקרן עצמה (קרן = הכסף שניתן כהלוואה, ללא תוספת ריבית) ונועדה לזרז את התשלום לספקים.

ריבית פיגורים תשולם רק אם זה הוסכם ונחתם מראש (אבל בד"כ אין מיקוח בעניין הזה). ישנם מספר סוגי ריביות פיגורים שונות; למשל ריבית פיגורים למשכנתא או ריבית פיגורים צמודה.

גובה הריבית

חישוב הריבית נעשה כממוצע של ריבית הפריים ב-3 הבנקים הגדולים בתוספת 6.5% (נכון לפברואר 2015). לא מצמידים ריבית זו למדד המחירים לצרכן.

ריבית הפיגורים נעה בסביבות 8% שנתי, ומשתנה מחודש לחודש ובסוגי הלוואות שונות.

את גובה ריבית הפיגורים קובע החשב הכללי של משרד האוצר, ואפשר למצוא באתר החשב הכללי - לחצו כאן. ריבית זו כוללת מע"מ.

הוצאה לפועל (של רשות האכיפה והגבייה) גובה את ריבית הפיגורים - לחצו כאן.


חייבים נוספים

דוגמאות נוספות שבהן יש לשלם ריבית פיגורים.

אדם שאיחר להגיש את דו"ח המע"מ ישלם קנס פיגורים, בנוסף לקנסות אחרים.

גם מעסיק שלא העביר כספים לגוף הפנסיוני או לקרן ההשתלמות של העובד בזמן, חייב לשלם לקופה ריבית פיגורים.

אם אתם מושכים כספים מקופת גמל לא פעילה, והקופה איחרה בהעברת הכספים (אמורה להעביר את הכסף תוך 10 ימים מיום הבקשה) - אז היא תהיה חייבת לכם ריבית פיגורים. (ניתן לבדוק אם יש לכם קופת גמל לא פעילה באתר משרד האוצר - לחצו כאן)


בקשה למימוש משכנתא

מכיוון שרוב המקרים של גביית ריבית הפיגורים נעשית בהקשר של איחור בתשלומי משכנתא, ישנו הליך שנקרא 'הליך מימוש משכנתא', כלומר הבנק רשאי לגשת ללשכת ההוצאה לפועל ולדרוש את הכסף מהחייב.לבנק מותר לבצע זאת רק לאחר 6 חודשים מהזמן שבו היה אמור לקבל את התשלום ולא קיבל אותו בזמן הזה. את הבקשה למימוש משכנתא הבנק יגיש רק על החוב שבפיגור, ולא על מלוא סכום ההלוואה.

הפחתה בקנס

לעיתים ניתן להפחית מ'קנס' זה, אך על החייב להיות מוכר כ'חייב משלם' ובכל מקרה זהו עניין שצריך לדבר עליו יחד עם עו"ד המתמחה במשפט חוזים.

הצטרפו לקבוצת הטלגרםאזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי