יתרת עסקאות מצטברת - סל מצטברבאחד המפגשים שלי עם המשפחות שאני מלווה, הם הראו לי שהם משלמים עבור 'סל מצטבר'. זאת אומרת שהם קבעו שבכל חודש - החיוב של כרטיס האשראי יוגבל לסכום שיירד מחשבון הבנק, ושאר הכסף יישאר כהלוואה במסגרת כרטיס האשראי לחודש הבא.


למשל, הם קנו ב-4000 ש"ח החודש, אבל הגבילו את החיוב ל-3000 ש"ח. אז החודש ירדו להם רק 3000 ש"ח מהחשבון, וה-1000 ש"ח הנותרים מצטברים לחיוב בחודש הבא.

סל מצטבר (או: 'יתרת עסקות מצטברת') הוא שם אחר להלוואה שנותנת חברת כרטיסי האשראי, ומה שמיוחד בהלוואה הזאת הוא שהיא הלוואה גרועה מהלוואה רגילה, כי אין לה תאריך פירעון והתנאים שלה גרועים

(אבל לא קוראים לזה הלוואה כדי לעודד אנשים לעשות את זה).

חברות האשראי מציגות את הסל המצטבר עם משפטים כמו:

+ חיוב חודשי קבוע לבחירתך

+ בוחרים כמה לשלם מדי חודש

+ שומרים על תקציב מאוזן בלי הפתעות

+ מנהלים נכון את ההוצאות

+ ניתן לעדכן את גובה החיוב מתי שרוצים, בהתאם לתקציב של אותו החודש

והנה האותיות הקטנות:

- יתרת הסכום שלא תחויב תצורף לסל עסקאות נושא ריבית (אבל לא אומרים כמה ריבית).

- אי־עמידה בפירעון האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.


"גם נזילה קטנה יכולה להטביע ספינה גדולה"


סל מצטבר מוכר גם בתור 'כרטיס אשראי מתגלגל' וזה נשמע נחמד אבל חשוב להכיר את המושג לעומק, מכיוון שבסופו של דבר עלולים לפשוט רגל, לאבד רכוש, וחירות אישית.

באסה.


שאלתי אותם אם הם יודעים כמה ריבית הם משלמים על הסל המצטבר, כלומר על הכסף שנשאר בחברת האשראי אבל הם לא ידעו לומר לי. אז כשהראיתי להם היכן להסתכל בדפי החשבון - ראינו שהם משלמים כ-10% ריבית,

כלומר ריבית גרועה יחסית להלוואות אחרות.

בכל חודש הם היו בגירעון של 3000 ש"ח וכמובן שהסכום הזה גדל בכל חודש, וכשהכסף המשיך להצטבר הם המשיכו לשלם ריבית דריבית עבור הסכום החדש.


לא חבל?

לקוחות לא מבינים כיצד עובדת השיטה וזה גורם להם להשתמש בו בצורה שתגרום להם לשלם ריביות גבוהות. כמובן שגם לבנקים יש יד בדבר, שמשווקים את התכנית ש"מסייעת לניהול התקציב המשפחתי". 

הם היו בהלם כשהם גילו את המספרים האמיתיים שהם משלמים בגלל שהם חשבו שזה לטובתם, אבל אחר כך בנינו תוכנית הבראה להפסקת התשלומים האלה והריבית שנלוותה אליהם.זאת אומרת שהצלחנו לחסוך מאות שקלים מהתקציב שלהם רק מהסעיף הזה!


ב"סל מצטבר" הכסף שלוקחים כהלוואה לא נעלם אלא מצטבר ו'מתגלגל' לחודשים הבאים, וחברות האשראי או הבנקים רק מחכים שתגיעו לתקרת מסגרת האשראי ולחובות נוספים.

כסף מקיף אותנו בכל תחומי החיים - כדאי לדעת את הדברים האלה.

טיפ לסיום

לא משלמים על הוצאות שוטפות בתשלומים,

ואם אפשר - להימנע מתוכנית הסל המצטבר/ כרטיס אשראי מתגלגל.


שמעתם על חוזה אודיסאוס ועמידה בפיתויים?אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי