כלכלה נבונה

ההגדרה שלי לכלכלה נבונה מתחלקת ל-5 חלקים:

מטרה

חלק חשוב הוא קביעת מטרות - מה אתם רוצים להשיג? זה יכול להיות מה שבא לכם, וזה יעזור לנהל את התקציב.

אם אין מטרה כלכלית (חופשה בחו"ל, רכב חדש, קניית דירה, פנסיה גבוהה) יהיה קשה לנהל את ההוצאות היומיומיות בתקציב המשפחתי.

למידה

ללמוד מושגים שאתם לא מכירים כדי לעשות את ההחלטות הכלכליות הנכונות. כלכלה בסיסית מחייבת הכרה עם מושגים כמו ריבית, מדד המחירים, קרן השתלמות. גם פעולות יום-יומיות כמו איך עוברים בין בנקים, איך קוראים מאזן של בנק, איך לקרוא תלוש משכורת ואיך לכתוב שיק.

אלה מושגים ופעולות חשובים לכל משפחה כי למעשה עושים בהם שימוש באופן שוטף וחושב לדעת כמה אתם משלמים עליהם.

אחרי שקובעים מטרה חשוב להתחיל להכיר את העולם שאליו נכנסים. צריך להשקיע את הזמן והאנרגיה בזה, אבל זה משתלם - גם לכם וגם לחברים ולמשפחה שלכם. וגם - המידע זמין באינטרנט או שתוכלו להיעזר באנשי מקצוע, במיוחד בהחלטות עם הרבה כסף (כמו משכנתא).

זכרו שכל מושג מכיל עולם ומלואו - אין לצפות לדעת את הכל לעומק, אבל כן לדעת את המושגים החשובים באופן בסיסי לפחות.

יש לכם כוח!

כאשר תלמדו תבינו שיש לכם המון כוח - מול בנקים או חברות אשראי, כוח במו"מ מול ספקים שונים כמו חברות סלולר או חברות הביטוח ואף מול עיריות ורשויות המס. אפשר לקבל הנחה בארנונה? החזרי מס? הוזלה של הביטוח? כנראה שכן.

המדע של קבלת החלטות יהיה בידיכם ותוכלו לדעת מה מתאים לכם בדיוק.

כל עולם המושגים שלכם ישתנה אם תעברו מחשיבה של הלוואות ומינוס בבנק לחשיבה של "מה אפשר לעשות עם הכסף שאני חוסך". תלמדו מה זה פק"מ ופח"ק, פיקדונות ותוכניות חיסכון. זו הרגשה נהדרת וכמובן שזה מקל על ההתנהלות המשפחתית. אני אישית נתקלתי בזוגות ששיפרו את הזוגיות בעקבות כך בגלל שהם מדברים יותר, ומתכננים יותר ביחד. תשנו את הגישה ותצאו מהעוני התודעתי לחשיבה אחרת וחיובית על הכסף.

"אם אתה רוצה להיות מקצוען, תחשוב כמו מקצוען"

אל תעשו

  • אל תקחו הלוואות שלא לצורך. אם זה כדי לכסות אוברדרפט - הבינו שישנה בעיה אחרת שגרמה לכם להגיע לשם מלכתחילה - ויש לטפל בבעיה הזאת במקום לשים פלסטר בצורת הלוואה.

  • החלטות ללא חשיבה מוקדמת, אימפולסיביות. קל מאוד בעולם של ימינו להוציא את כרטיס האשראי ואפילו לא מרגישים את הכסף יוצא מהכיס. גיהוץ האשראי בכל חנות או באינטרנט מקל מאוד על קניית מוצרים, אבל חשוב לעשות את זה במודע, ולעקוב אחרי ההוצאות בכל חודש לראות שלא חרגנו מהתקציב.

  • אם אפשר להימנע מפרסומות - זה מצוין. הן הפכו למאוד אגרסיביות, צבעוניות יתר על המידה, רועשות, תזזיתיות וכו' - הכל רק כדי לקבל את תשומת הלב שלכם. כך גם תהיו רגועים יותר וגם תוכלו להתמקד במה שאתם באמת צריכים, ולא מה שמנסים למכור לכם. אני באופן אישי - לא מחובר לאף ספק טלוויזיה ואני לא מרגיש את החוסר בזה, בכלל! אני מנצל את הזמן שלי טוב יותר ועובד על הכנסות נוספות במקום זה.

עשו

  • ללמוד ללמוד ללמוד! אין יותר חשוב מידע בעידן שלנו - עידן של תרבות צריכה וזרימת מידע אינסופית. בלי ללמוד על העולם הזה - איך נוכל לקבל את ההחלטות הנכונה? איך נדע מה זה מע"מ ומה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

  • הבדילו בין רוצה לצריך והשתלטו על היצרים לקניות מיותרות בתרבות הצריכה שלנו כיום. כך תשיגו שליטה בחייכם ואי תלות באחרים. קחו אחריות על עצמכם ומשפחתכם.

  • איפה אתם רואים את עצמכם עוד 5 שנים? חשבתם על זה פעם? אם קשה לכם לראות את זה סימן שאתם מעורפלים מדי במחשבות. נסו וראו עצמכם עוד 5 שנים בדימיונכם, יכול להיות שיקח לכם כמה ימים / שבועות עד שתוכלו לראות בבירור. אחרי שתראו את זה: אם אהבתם מה שראיתם - חשבו על דרך הפעולה להגיע לשם. אם לא - חשבו על דרך הפעולה להימנע מזה.

  • הלוואה לצורך מינוף בלבד - אם חסר לכם כסף עבור לימודים, או השקעה משתלמת. לא עבור נסיעה לחו"ל או קניית רכב חדש.

  • עברו על ההכנסות החודשיות אל מול ההוצאות שלכם. האם אתם נשארים עם כסף בסוף החודש? או שאתם בגירעון? מה תעשו לשיפור המצב?

  • למדו את החברים שלכם, את המשפחה, את הילדים. כך נגיע כולנו למקום שטוב יותר לחיות בו, עם מודעות צרכנית ומקום של שיתוף ידע.
אזהרה: התכנים באתר מוצגים למטרות אינפורמטיביות בלבד וללא אחריות מכל סוג שהוא. אינני בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ משפטי או ייעוץ מס כהגדרתם בחוק. אין לראות בתכני האתר בבחינת ייעוץ מקצועי כאמור, ובכלל זה שידול, שיווק או המלצה לביצוע או אי-ביצוע של פעולה כלשהי בניירות ערך. המידע באתר עלול להיות חסר, שגוי, בלתי עדכני או בלתי מותאם לצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כן חובה להיוועץ באיש מקצוע בטרם ייעשה בו שימוש. בעלי האתר לא ישאו באחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה ישירה או עקיפה מן השימוש בתכנים. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת להסרת אחריות משפטית ולתנאי השימוש

אין אנו ערבים לנכונות המידע ועדכניותו ולכל תוצאה שתיגרם עקב שימוש במידע זה. אין לראות במידע כל המלצה לביצוע פעולה.

באתר זה נעשה שימוש בקבצי "עוגיות" (cookies). המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. לתקנון המלא לחצו כאן.

© כל הזכויות שמורות לרונן סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב |  בניית אתר: סטודיו קורלי